Menü Kapat

Bebek Oyuncularının Ebeveynlerinin Sorumlulukları Nelerdir ?

Günümüzde cast ajanslarına yapılan başvuruların büyük çoğunluğunu bebek ve çocukların aileleri tarafından yapılan cast ajans başvurular oluşturmaktadır. Bebekleri için daha ufak yaşta gelecek planı yapan ebeveynler bebek oyuncu nasıl olunur gibi hergün internetten araştırma yapmaktadır. Özellikle son yıllarda her geçen gün bir yenisi daha eklenen dizilerde artık bebek oyuncular da oldukça büyük bir yere sahiptir. Ancak bebek oyuncu olmak bebeklerden ziyade aileleri için de büyük önem arz etmektedir. Çünkü daha küçük yaşta setlere alıştırılan bebeklerin herhangi bir olumsuzluktan etkilenmemeleri için aileler her türlü önlemi ve pedagog desteğini almalıdır. Hatta setlerde çocuk oyuncu koçu da bulunmalıdır ki aileler de bu konuda daha çok bilinçlensin.

Dizilerde bebek oyuncular tercih yapamazlar. Onlar yerine aileleri onlar için tercihlerini yaparlar, ancak setlerde bebeklerin çalışması para kazanması ve ailelerine katkı da bulunması aileye büyük sorumluluk katmaktadır. Bunun yanı sıra küçük yaşta setlerde yer alan bebeklerin hukuki olarak da çalıştırılması yasaktır. Bunun için aileler ceza almamak için izin almalıdır. Bebek oyuncu olmak, setlerde bebek bulunması ailenin sorumluluk alması bebeğinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Çünkü setlerde, oyun amaçlı bile olsa bebeklerin yanında asla yüksek sesle bağırılmamalı, silah sesinin bebeğin duymaması ya da şiddetli sahnelerin bebeğin görmeyeceği şekilde çekilmesi gerekmektedir. Çünkü travma yaşama ihtimali düşünülmelidir. Ebeveynler ise bütün bunları göz önünde bulundurarak bebekleri için bebek oyuncu nasıl olunur diye araştırma yapmalıdır. Ciddi ve disiplin gerektiren bu sektör sürekli rolü olan bebeklerin en iyi şekilde çekimlerinin yapılması için çekim ortamlarına uygun uyuma odalarının, dinlenme odalarının olması gerekmektedir.
Evde ailesi ile zaman geçirebilmesi bebeğin duygusal, sosyal ve fiziksel açıdan da gelişimine katkı da bulunur. Bebeğinin reklam filmlerinde, dizilerde ya da markaların ürün tanıtımı için modellik bölümlerinde yer almasını isteyen ebeveynler bunları mutlaka düşünmeli ve bebekleri için en doğru olan çalışma koşullarını sağlamalıdır. Bu durum da iş yönetmenden önce ailelere düşmektedir. Çünkü aileler bebekleri için en büyük sorumluluğu almak zorundadır.