Menü Kapat

Cast Ajanslara Başvuru Sağlamak İçin Yapılması Gerekenler

Oyunculuk sektörü son yıllarda teknolojinin gelişmesi, yaşam koşullarının iyileşmesi, sanata ve sanatçıya verilen değerin artması ile oldukça gelişim göstermiş olup aynı zamanda yapılan sinema filmleri, dizi filmleri, reklam filmleri gibi birçok projede de artış gözlemlenmiştir. Bu artış ile birlikte oyuncu açığı meydana gelmiş olup proje sahibi müşterilerin çeşitli roller için uygun oyuncuları cast ajansların kişi kataloglarına başvuru sağlayarak tamamlamaktadırlar. Bu anlamda cast ajans başvuru değerlendirmeleri yapılırken ajans içerisinde başvuru yapan kişilerin uzun boylu ya da kısa boylu, genç veya yaşlı, şişman ya da zayıf, eğitimli ya da eğitimsiz olmalarına bakmaksızın değerlendirme sağlamakta olup kişi kataloglarını genişletmek isterler.
 

Kişi katalogları içerisinde bulunan kayıtlı üyelerinin oldukça çeşitlilik göstermesini ve bunun yanı sıra kalabalık olmasını istemelerinin sebebi proje sahibi müşterilerin isteklerine uygun oyuncu adayının bünyelerinde bulunmasını istemektedirler. Bu sebeple oyunculuk hayali olan, başka meslek gruplarında çalışmakta olup aynı zamanda oyunculuk mesleğini icra etek isteyen herkes internet üzerinden araştırma yaparak kendilerine en uygun cast ajansı seçerek ajansın sitesine girip cast ajans başvuru formu doldurarak bu hayalleri için bir adım atmış olurlar. Cast ajanslara başvuru yapmak isteyen kişilerin öncelikli olarak kişisel bilgilerini eksiksiz, iletişim bilgilerini güncel ve son olarak başvuru formu içerisine ekleyecekleri fotoğraflarının yakın zamanda çekilmiş olup ayrıca sitenin formatına uygun olan uzantıya sahip olmasına özen göstermelilerdir.
Başvuru formu doldurmuş olup başvuru değerlendirmesinde olumlu sonuç olan kişiler cast ajanslarına giderek kayıt işlemlerini tamamlamalılardır. Başvurusu onaylanmış olup kayıt işlemlerini gerçekleştirmeyen kişiler ajansın kayıtlı üyesi olarak anılamazlar. Cast ajans başvuru değerlemesi olumlu olsa dahi hiçbir projede yer alma imkanı bulamazlar. Ajansları ile kayıt işlemlerini tamamlayan kişiler kişi kataloglarına eklenmek üzere fotoğraf çekimi yaptırırlar. Bu çekimler gerek ajansın kendi bünyesinde gerek ise anlaşmalı oldukları stüdyolar ile profesyonel fotoğrafçı ve profesyonel ekipman ile yapılmaktadır. bu çekimler ücretli olmak ile birlikte çekim ücretleri oyuncu adayının kendisine ait olup bu ücretler bir defaya mahsus alınmaktadır.