Menü Kapat

Cast Ajansları Hakkında Genel Bilgi

Cast ajansları oyunculuk alanında öne çıkan ajanslar olsa da medya sektörünün hemen hemen her alanında ağırlıkları bulunan ajanslardandır. Bu kurumalar sektörde iş bulmak isteyen kişilerle işverenler arasında kurulan iletişimden sorumludur.
Cast ajanslarında çalışmak için ilk adımda çalışılmak istenilen ajansa başvuruda bulunmak gerekmektedir. Çoğu iyi ajans İstanbul’da yer aldığından dolayı herkesin merkeze gidip başvuruda bulunması mümkün olmamaktadır. Bu yüzden cast ajansları adaylarının ilk başvurularını internet üzerinden kabul etmektedir. Kişiler kayıt için ajansların internet sayfalarında yer alan başvuru formunu doldurmalıdır. Formu doldurmak için reşit olma şartı aranmaktadır. Kişi on sekiz yaşından küçükse kaydının onayı veli tarafından yapılmalıdır.
Bireyler internet üzerinden gerçekleştirdikleri başvurularda en az üç fotoğraf eklemek zorundadır. Bu fotoğraflara önem verilmesi ve dikkatle çektirilmesi adayın ajansta çalışma şansını artıracaktır. Çünkü medya sektörünün büyük bir kısmı görsellik üzerine kurulmuştur. Lakin bir birey sadece güzel ya da sadece yakışıklı diye ajansa kayıt yaptırma garantisi almayacaktır. Bazı donanımlara da sahip olmak seçilen mesleğe göre kendini geliştirmek ajanslar açısından önem arz etmektedir.

Cast ajansları kendilerine gelen başvuruları değerlendirirken dürüstlüğe dikkat etmektedir. Diğer kriterlerin yanında ortalama bir seviyenin üzerine çıkan kişilerle yüz yüze görüşme yapılmaktadır. Bunun için de ajans yetkilileri bireylerin vermiş oldukları iletişim bilgilerinden faydalanarak onlara ulaşmaktadır. Verilen randevu sonrasında cast ajansı ile aday arasında bir görüşme sağlanmaktadır.
Ajansa bağlı olarak çalışmak isteyen adayın hangi alanda çalışmak istiyorsa o alanda kendini göstermesi önemlidir. Örneğin aday manken kadrosunda bulunmak istiyorsa düzgün fizikli ve kendine güvenli duruşu ile ajans yetkililerini etkilemek zorundadır. Oyuncu adaylarından genel beklenti ise kendilerini rahat ifade etmek ve verilen karakterlere rahat bürünmektir. Alan her ne olursa olsun bireyin düzgün bir Türkçe ile konuşması ajans yetkilileri için onu bir adım öne çıkaracaktır. Tüm kategorilerden geçen adaylar cast ajanslarının kadrolarında yer almaya hak kazanacaktır. Bu kişilerin fotoğrafları ajansların internet sitelerinde yer alan kataloglarda gösterilmektedir. Katalogda bulunan adaylar ise iş bulmak açısından diğer adaylara göre daha fazla avantaja sahiplerdir.