Menü Kapat

Cast Ajanslarında Oyuncu Adaylarının Makyaj ve Karakter Bağlantısı

Oyunculuk mesleği çağın meslekleri arasına girmeyi başarmıştır. Bunun en temel sebebi, sinema ve televizyon dünyasının daha fazla izlenilmesiyle birlikte daha çok yapımcıların film- dizi çekmesi oyunculuk mesleğinin hem ihtiyacını hem de önemini arttırmıştır.
Oyunculuk için eğitim şart hale gelmiştir. Çünkü oyunculuk için başvuru oldukça yüksek rakamlardadır. Bundan dolayı oyuncu adaylarından seçicilik meydana gelmiştir. Eğitimi tam bir oyuncu pratik bilgileri sayesinde tecrübesini de daha kolay şekilde arttırabilmektedir. Cast ajansına başvurduktan sonra gerekli adımları geçmişseniz oyunculuk için tüm adımlar tamamlanmıştır. Daha sonrasında yapımcılarla birlikte çalışmaya başladıysa artık daha azimli ve sabırlı olarak çalışma hayatının gerekliliklerine ayak uydurmaktadır. Kendi karakterimizden tamamen bağımsız olacağımız dizi ve film sektöründe karakteri anlamaya çalışmalı ve onu kabul etmeliyiz. Oyunculuğun en önemli kuralı izleyiciyi etkilemeli ve oynadığı karakterin izleyici tarafından kabul edilmesini sağlamalıdır. Bunu izleyiciye yansıtmak için;

  • Karakteri anlama ve çözümleme bilgimizi verimli bir şekilde kullanmalıyız. Karakter sizin için kendi karakteriniz gibi olmalı ve kabul etmelisiniz.
  • Karakterde kendimizi yansıtmamalıyız. Televizyon sinema dünyasında artık kendi karakterinizin yanı sıra yeni bir karakteri sahipleneceğiniz ortam yaratılmaktadır. Bu durumlarda izleyiciyi etkilemek için karakterinizi kendi karakteriniz gibi yaşamalı ve izleyiciye de bunu belli etmelisiniz.


İzleyici televizyon ve film dünyasında gerçek hayatın tadını almak istemektedir. Bunu en güzel yansıtan yapımlarda hep beğeni toplamaktadır. Karakter her türlü sahnede rol alabilmektedir. Ve inandırıcılık açısından makyaj önemli bir hale gelmiştir. Örneğin kaza geçirmiş bir karakterin yara detayları makyajla yapılmaktadır. Bu da izleyici tarafından daha ikna edici olduğu için dikkat çeken hale gelmiştir. Makyaj hem karakteri hem de sahnenin gereğini temsil etmektedir. Bir karakterin genel görüntüsü o karakterin nasıl biri olduğunu belli etmektedir. Bu sebeple makyaj genel görünümünü destekleyici nitelikte olmalıdır. Örneğin karakterin saf ve doğal olduğunu göstermek ve izleyiciyi ikna etmek için doğal makyaj tercih edilmektedir. Bunun gibi birçok örnek verilmektedir. Bu bağlamla karakter ve makyaj uyumu izleyici açısından yorum almasa da öneminin farkında olmalıyız. İzleyici izlediği karaktere inanmak ister.
Kaynak:http://www.ajansbiri.com/oyunculukta-yetenekli-olmanin-sagladigi-avantajlar/