Menü Kapat

Cast Ajanslarının Çocuk Oyuncu Seçmeleri

Televizyon sektörü her geçen gün genişlemekte ve bünyesine de sürekli yeni dizilerle beraber gündüz kuşağı programları da sürekli katmaktadır. Buna bağlı olarak sürekli yeni yüzler televizyon ekranında kendini göstermekte ve bu alanda çalışacak yeni insanlara da dolaylı yoldan ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebepten dolayı sürekli tanınmamış kişiler televizyon programı yapımcıları tarafından talep edilmekte ve yeni yeni insanlara iş imkanı sağlama noktasında da belirgin bir seçenek olarak kendini göstermektedir.
Son dönemlerde ortaya çıkan dizilerde çocuk oyunculara da yer verilmiş; önceki dönemlere göre özellikle dizilerde daha fazla öne çıkan çocuk oyunculara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu şekilde meydana gelentalep açığını karşılama noktasında ortaya çıkan cast ajans firmaları; çocuk oyuncular konusunda da seçmelerde bulunmuş; doğuştan gelen yetenekleri olan ve rol yapma konusunda gerçekten büyük işler başarabileceğine inandığı çocukları bünyesinde toplamaya yönelik girişimlerde bulunmuşlardır. Bunun yanı sıra ajanslar kayıt alarak da çocukların bu sektörde yer alması konusunda gereken girişimlerde bulunmaktadır. Bu tür çalışmalar yapan ajanslar İstanbul ve çevresinde yer alan kişiler üzerinde daha fazla değerlendirme yaparak; bu bölgede daha aktif bir biçimde ilerleyen dizi sektörünün taleplerini karşılama noktasında başarı sağlamaktadır. Ajanslar İstanbul Anadolu yakası bölgesinde de aynı şekilde çalışmalar yaparak; talep edilen çocuk oyuncuların yetenekleri konusunda araştırmalar yapmaktadır.

Ajanslar kayıt esnasında çocuk oyuncuların başvurularını kabul ederken daha detaycı ve titiz bir çalışma yürütmekle beraber; bu değerlendirmede ilk olarak çocukların velilerine danışmakta ve onay almaktadır. Reşit olmayan çocukların herhangi bir çalışma içerisinde yer almasını sağlaması için ailesinin izni gerekmektedir. Ajanslar İstanbul bölgesinde değil tüm coğrafyalarda bu şekilde bir çalışma gerçekleştirmenin ilk aşamasında aile iznine dikkat etmekte; ailenin onay vermediği çocukları kanun gereği çalıştıramamaktadır. Ajanslar İstanbul Anadolu yakası civarında da çalışmalar yaparak; kendi yeteneklerini kanıtlamak isteyen çocukların farkına varmak ve bu yetenekleri değerlendirme konusunda da etkin bir rol oynamak amacındadır. Bu hedefler doğrultusunda ilerleyerek senaryo gereği çocuk oyunculara ihtiyaç duyulan projelere en uygun seçenekleri sunmaktadır.