Menü Kapat

Çocuk Oyuncuların Cast Seçimleri

Genellikle çocukların cast ajansı seçimleri aileleri tarafından yapılmaktadır. Aileler ise ajans seçimleri yapmadan önce güzel sanat liselerinden, konservatuardan, oyunculuk kurslarından ya da oyuncu koçlarından yardım almalıdırlar. Bu noktada yardım ve destek veren bu kuruluşların pedagoji konusunda uzmanlık eğitimi almış olmaları gerekmektedir. Çocukların herhangi bir soruna yol açmayacak program dahilinde aile, eğitim ve sosyal hayatlarını sürdürmeleri de cast ajansı seçimi için önemli bir şarttır. Zaten çocuk oyuncu ajansları, çocuk oyuncular için hafta içi okuldan sonra ve hafta sonu olarak çekim günleri düzenlemektedir. Çocuk haklarının gözetilmesi ve setlerin çocuklara uygun bir ortam haline gelmesi ise yapımcının görevidir. Aileler de çocukları için set şartlarının çocuklara uygun olup olmadığını gözetmelidir. Uygun olması durumunda en iyi cast seçimini yapmalıdırlar.

Çocuk dizi ajansları için cast yeri seçimlerin de dikkate alınması gereken bazı noktalar vardır. Bunlar, çocuklara uygun alanda çocuğun yaşına ve gelişimine uygun dinlenme, oyun ve çalışma alanlarının olmasıdır. Çocuklar, yanlarında ebeveynleri olmadan asla çalıştırılmamalı ve ebeveynlerinin her zaman görebileceği faaliyette bulunmaları önemlidir. Çocuğun çalışma ortamında mutlaka çocuk psikoloğu veya çocuk gelişim uzmanı bulunmalıdır. Çocuklar için kapalı mekanın uygunluğuna göre ayrı oda, açık mekan çalışmalarında ise karavan veya kabin o ortamın uygunluğuna göre tahsis edilmelidir. Çocuklar için fiziksel ve ruhsal gelişimine sakıncalı olacak sahneler de çocuk çekim yerinde olmamalıdır. 10 yaşından küçük çocuklar üzerinde kozmetik ürünler asla kullanılmamalıdır. Aile veya çocuk oyuncu koçu ile seçilen cast ajanslarının bu şartlara uygunluğu durumunda, aileler bu cast ajansını seçebilir.
Çocuk manken ajansları da aynı şekilde aileler için çocuklarını güvende hissetmelerini sağlayacak bu şartların taşınması konusunda hassas olmalıdır. Oyunculuğun yanı sıra modellik ve mankenlik yapmak isteyen çocuklarda olabilir. Mankenlik yapmak isteyen çocuklar ajanslara başvurmaları durumunda deneme çekimlerine alınırlar ve cast ajansının gösterdiği birkaç eğitimle manken olma yolunda ilerleyebilirler. Fiziki açıdan ideal vücuda sahip, kareografilere uyum sağlayabilen, kıyafetleri en iyi şekilde taşıyan her çocuk oyuncu mankenlik için hazırdır.