Menü Kapat

Dizi Sektöründeki Çocuk Oyuncularının Çalışmaları

Dizilerde oynamak isteyen çocuklar ailelerinin yardımı yada çocuk oyuncu uzmanı ve oyuncu koçu ile internet üzerinden çocuk oyuncu başvuru formu doldurarak, bir fotoğraf ile birlikte dizi sektörlerine gönderirler.  Ekranlarda sürekli rekabet içerisinde olan biribirinden eğlenceli yeni dizilere çocuk oyuncu temin etmek isteyen Çocuk oyuncu ajansları yapılan başvuru formlarını inceler ve en uygun olanı seçer. Bu cast ajansları oyuncu teminlerini seçkin yapımcılara doğrudan sağlayabilmekte  olan geniş kapsamlı hizmet sunmaktadır. Çocukların oyunculuk alanında yetenekleri varsa eğer ve bu alanda ilerlemek istiyorsa ailelerinin desteği ve ajanslarda verilen eğitim ile dizi oyuncusu olma şansını yakalayabilirler. 18 yaşından küçük bireyler bu çalışmalara katılmak için ailelerinin resmi olarak izin vermesi gerekmektedir.

Günümüzde oldukça rağbet gören çocuk oyuncular bazen büyük oyunculardan daha çok etkilemektedir izleyiciyi. Çocuk oyunculuk sanıldığı kadar kolay değil aksine zordur. Fakat almış oldukları eğitim ve yetenekleri ile ekranların sevilen yüzleri olmaya hazırdırlar. Çocukların belirlediği alanda ilerleyebilmesi için oyuncu koçundan yardım almaları gerekmektedir. Çocuk oyunculara her türlü imkanı ve çalışma koşullarını sunan Çocuk ajansları, çocukları sadece oyunculuk düzleminde ilerletmekle kalmıyor onları yeteneklerine göre katalog çekimi, reklam filmleri ve oyunculuğa kadar yöneltiyor. Zaten çocuk oyuncu adayının en iyi şekilde ve uzun süreli olarak bu işi yapması için eğitim almasına ihtiyac vardır. Bu eğitimler çocuklar için çok önemlidir. Doğaçlama, yaratıcı olma, müzik, sahne eğitimi, hareket ve dans, konuşma eğitimi gibi temel kriterlerin yanında senaryo okuması, ifade becerisini geliştirmesi,öyküyü kavrayabilmesi, canlandırdığı karakteri kavrayabilmesi ve konsantrasyonunu çalışma boyunca koruyabilmesi gibi alacakları eğitimin pek çok avantajı vardır.
Çocuklara eğitim hayatını etkilemiyecek şekilde set programı düzenleniyor. Buna göre hafta içi okuldan sonra ve hafta sonları olarak çekimler yapılmaktadır. Her çocuğun sette ayrı odası olmalı bunun yanı sıra dinlenme odası , çalışma odası, oyun alanı gibi faaliyetlerde olmalıdır.  Çocukların kamera önünde göstermiş oldukları çalışmalar aldığı etiğim ve en iyi çalışma koşullarına göre oynamaları çocuklarının yeteneklerinin keşfedilmeleri ile ilgilidir.