Menü Kapat

Animasyon Filmleri Nasıl Hazırlanır ?

7’den 70’e her insana hitap eden animasyon filmleri günümüzde çok popülerdir. Son yıllarda vizyona pek çok animasyon filmi girmiştir. Bu tarz filmler genel de çocukların dikkatini çekmektedir.  Anneler ve babalar çocuklarına karne hediyesi olarak onları animasyon filmlerine götürür.  her yaştan çocuğun izleyebileceği türden olmalıdır. Şiddet içeren, argo kelime kullanılan animasyon filmlerine yaş sınırlandırması getirilmelidir. Kötüye kullanılan animasyon film içerikleri çocukların olumsuz yönde etkilenmesine sebebiyet verecektir.

Peki hepimizin efektlerine hayran kaldığımız bu animasyon filmlerinin hazırlık sürecinde neler bulunur ? Animasyon filmlerinin hazırlık süreci senaristin bu tür de bir film senaryosu yazmasıyla başlar. Grafik tasarımcıları senaryoda geçen rollere uygun bir karakter tiplemesi yaratır. Bu karakter tiplemesi daha önce çıkanlara benzememeli ve özgün olmalıdır. Senaryo da yer verilen her role uygun karakter tiplemeleri hazırlandıktan sonra bu karakterlere ses olacak insanlara ihtiyaç duyulur. Bu seslendirmeleri yapacak kişilerin sesleri karakterle uyumlu olmalıdır, garip durmamalıdır.
  Animasyon film seslendirmelerinde gerekli olan elemanlar cast ajansları aracılığıyla bulunabilir.  Cast ajansları başvurular sonucunda seçtikleri elemanları eğitirler. Mankenlik, oyunculu eğitimlerinin yanı sıra seslendirme eğitimi gibi eğitimler de verilir. Animasyon film seslendirmeleri ünlü isimler tarafından da yapılan bir iştir. Daha önce vizyona girmiş animasyon filmlerinin seslendirme kadrosuna baktığımızda çoğu ünlü ismi görebiliriz. İzlerken ben bu sesi bir yerden tanıyorum hissiyatı verir.
Cast ajansları flm sektörünün pek çok ihtiyacını gideren bir şirkettir. Sadece film sektörü için de değil, defileler ve reklamlar gibi eleman ihtiyacı olan pek çok yerin eksiğini karşılar. Kaliteli elemanlar sunmak için de onlara yer almak istedikleri bölüm üzerine eğitimler de verir. Seslendirmeler için diksiyon eğitimi verirken, animasyon sektörü için yetenekli ve eğitimini almış elemanlar sunar. Bu sayede animasyon filmlerindeki seslendirmeler görüntülerle birleştiğinde ortaya izleyenlerin keyif aldığı filmler çıkar.
Senaryo, karakter tiplemesi ve seslendirmelere hazır olduktan sonra kalan tek şey bunların bir bütün haline gelmesidir. Birleştirmeler yapıldıktan sonra sizin tek yapmanız gerek filmin vizyona girmesidir.