Menü Kapat

Filmlerde Rol Almak Zor Mu?

Günümüzde ki en revanj meslekler arasında oyunculuk ve mankenlik yer alır. Hemen hemen her kesimden ve her yaştan insanların hayalleri arasında oyuncu olmak yer almıştır.
Ülkemizde bulunan yapım şirketleri ve ajansların sayısının çok fazla olması oyunculuk portföyünün ne kadar ileri seviyelere geldiğini göstermektedir.
Dizi, sinema, reklam ve tiyatro alanında rol almak isteyen oyuncu adayları güvendikleri bir cast ajansına resimleri ile beraber başvuru yaparlar. Başvuru profesyonel ekiplerce değerlendirildikten sonra yapım şirketine devredilir.

  Filmlerde rol almak isteyenler üniversitede tiyatro bölümünü tercih etmektedirler. Bu tarzda eğitim alanlar olduğu gibi kabiliyet sahibi olanlar da oyunculuk dünyasında bir çok filmlerde rol almıştırlar. Eğitimini alanlar bu konuda ülkemizde sayı olarak çok fazla değildir. B u yüzden de ajans oyunculuk için olmazsa olmaz bir adımdır. Filmlerde oynamak isteyen insanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Günümüzde insanların bir çoğu vakitlerinin çoğunu televizyon ekranı karşısında geçirmektedirler.  Türkiye de günde 330 dakika televizyon izleyerek diğer ülkeler arasında rekor kırmaktadır.  Televizyonda izlenen programlar çıkarıldığında kadın izleyiciler sırası ile bilgi yarışması, dizi, kadın programları,  realite Show ve magazin programları izlenen programlar arasında yer almaktadır. Kadınların aksine erkek izleyiciler ise sadece tartışma programları ve spor programlarında izleme oranlarında kadınların önüne  geçer. Ülkemiz de bu kadar televizyon programları rövanşta olması ve insanların çoğu zamanlarını televizyon karşısında geçirmeleri ülkemizde özellikle gençlerin filmlerde nasıl rol alırım sorusunun cevabını bulmaya yönlendirmektedir.
Filmlerde rol almak zor mu?  Diye hayallerinde oyuncu olmak isteyenler kendilerine sorarlar. Oyuncu olmak için öncelik bu konuda kararlı olmak çok önemli etkenlerdendir. TV dizilerinde gerek sinema filmlerinde gerekse reklam filmlerinde oynamak hem kolay hem de zordur. Bunun nedeni ise oyuncu adaylarının eğitimlerinin yanı sıra başarılı olmaları da bir o kadar önemlidir. Filmlerde rol alabilmek için yukarıda saydığımız faktörlerin yanı sıra şanslı olmaları da oyuncu adayları için çok önemli etkendir. Aynı zamanda ajansların yardımı da göz ardı edilmeyecek kadar önemli bir etkendir.