Menü Kapat

Cast Ajansları ve Fotomodellik

Fotomodel olmak fiziği bu işe müsait olanların yapmak istedikleri bir meslektir. Fakat aynı oyunculuk gibi fotomodellikte de bir ajansa bağlı olmak büyük önem taşımaktadır. Çünkü aksi takdirde ortam olarak güvenilir yerlerde iş bulmak ya da iş bulmak pek olası değildir.
Fotomodellik reklam ya da sanat fotoğrafları için modellik yapan kişilerin icra ettiği meslektir. Mankenlikle bir tutulmamalıdır. Çünkü mankenlik bir kıyafet, ya da aksesuarı canlı olarak, podyumda tanıtmaktır. Fotomodeller sadece fotoğraflarla insanlara ulaşırlar. Çekilen fotoğraflarda genelde tek başlarına yer alsalar da bir fotoğraf için pek çok insan emek harcamaktadır.
 Ajanslarda genel manada fizik güzelliği fotomodellerden beklenen ana özelliktir. Vücut oranlarının düzgün olması bu iş için yeterli değildir. Sadece zayıflık da kesinlikle başarılı bir fotomodel olmanın garantisini oluşturmamaktadır. Düzgün fizik için spor şarttır. Fotomodeller koçları eşliğinde hafif değil orta dereceli ya da ağır sporlar yapmalıdır. Bu sayede fotoğraflarda daha çok tercih edilen modeller arasına girebilirler.

Cast ajanslarının iş olanakları oldukça geniş alanları kapsamaktadır. Fotomodellik de bu alanlardan birini oluşturmaktadır. Bireyler fotomodel olmak için internet üzerinden ilgili sayfalara başvuruda bulunabilirler. Gerekli bilgiler doldurulduktan ve fotoğraflar yüklendikten sonra iş ajans tarafından görüşme için çağrılmayı beklemeye kalmaktadır. Bu aşama neredeyse mesleğin kaderini belirleyen aşamadır. Çünkü yüz yüze görüşmede adayın kendine güvenir bir tutum sergilemesi gerekmektedir. Ayrıca düzgün duruş da onu fotomodel olma yolunda bir adım öne taşıyacaktır.
Cast ajanslarına kabul edilen fotomodeller ajans aracılığı ile farklı işlerde boy göstermektedir. Kimi zaman bir markanın afiş fotoğrafı için çekimler gerçekleştirilirken kimi zaman kataloglar için modellik yapılmaktadır. Bu seçimler kişinin yeteneğine ve isteklerine göre ajans tarafından teklif edilmektedir.
Bilinenin aksine fotomodellik için uzun boylu olmak şart değildir. Boyun bir artı olduğu doğrudur ama düzgün fizikli olmak ve fotoğraflara yakışmak bu artıyı telafi edebilmektedir. Fotomodellikte yüzün fotojenik olması boydan daha önemli bir unsurdur. Ayrıca fotoğrafçının talimatlarına uyarak gereken pozları kolayca vermek ve şikayet etmemek fotomodelliğin zor yanlarındandır.