Menü Kapat

Oyuncu Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Küçükten büyüğe birçok kişinin hayali haline gelen oyunculuk mesleği, son zamanlarda büyük bir ilgi görmektedir.  Bu ilgiye karşılık vermek ve adayları hayallerine kavuşturabilmek adına cast ajansları profesyonel bir hizmet ile karşımıza çıkmaktadır. Cast ajanslarına başvuru yaparak hayallerini gerçekleştirme çabası içinde olan çok sayıda adayın bulunduğunu söylesek yanılmış olmayız. Bu adaylar, ajans firmaları sayesinde hayallerine kavuşmakta ve oyunculuk sektöründe yer almaktadır. Cast ajanslarının amacı; oyunculuk, modellik ve fuar hostesliği gibi popüler olan mesleklerde duyulan insan ihtiyacını karşılamaktadır. Dolayısıyla da bu firmaların aktif olarak hizmet sağladığını söylesek yanılmış olmayız.

Oyunculuk sektörüne katılım sağlamak isteyen adaylar genelde ilk olarak cast ajans firmalarına başvuru yapmaktadır. Bu başvuru hem ajansa giderek hem de internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Ajansta yer alan yetkili kişiler, adayların yapmış oldukları başvuruları detaylı bir şekilde incelemekte ve aralarından uygun gördüğü adayları seçmektedir. Seçilen adaylara ajanslar tarafından geri dönüş sağlanmakta ve akabinde çekimler gerçekleştirilmektedir. Fotoğraf çekimleri, hangi sektör olduğu fark etmeksizin büyük bir önem taşımaktadır. Bu çekimlerde adayların mutlaka fiziksel görünümlerine dikkat etmeleri ve bu doğrultuda hazırlanarak gelmeleri önerilmektedir. Fotoğraflarda kendini göstermeyi başaran ve dikkatleri çeken adaylar cast ajanslarının kataloglarında ve internet sayfasında yer almaktadır. Adayların bilgilerini ve fotoğraflarını inceleyerek projelerine dahil etmek isteyen prodüksiyon şirketleri, bu durumu cast ajanslarına bildirerek adaylarla bir görüşme sağlamaktadır. Görüşme sonrasında her iki tarafta anlaşabilirse proje için ilk adım atılır ve bazı deneme çekimleri gerçekleştirilir. Bütün aşamalarda kendini karşı tarafa kanıtlayabilen adaylar, oyunculuk ve modellik gibi hayalini kurduğu sektöre kolay bir şekilde katılım sağlayabilir. Cast ajanslarının tam da bu aşamada önemli bir yere sahip olduğunu ve birçok adaya hayallerini gerçekleştirme konusunda yol gösterdiğini ve umut ışığı olduğunu söyleyebiliriz.
Yani bütün bu bilgilerin sonunda oyunculuk, modellik ve fuar hostesliği gibi çeşitli mesleklere katılım sağlamak isteyen kişilerin doğrudan cast ajanslarına başvuru yaparak büyük bir fırsat elde edeceğini söyleyebiliriz. Bu sektörlere katılmak isteyen kişiler arasındaysanız tek bir başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Kaynak: http://www.castingajanslari.net/ajansa-basvuru-asamasinda-puf-noktalar/