Menü Kapat

Senaristler İle Cast Ajansları Arasındaki İlişki


Cast ajansları televizyon programları, dizler, reklamlar için oyuncu sağlamakla görevli birimdir. Birçok konuda faaliyetleri bulunan cast ajansları aynı zamanda oyunculuk hayalleri bulunan insanlar için bir köprü görevi görerek onları hayallerine ulaştırmayı planlar. Cast ajansı filmlere, reklamlara, dizilere kısaca oyuncu gereken her türlü birime oyuncu sağlamakla mükelleftir. Oyuncu, model, fotomodel, manken olmak gibi hayalleri bulunan insanlar yüz yüze ya da internetten online olarak cast ajanslarına başvururlar. Cast ajansları sizden belirli bilgiler isterler. Saç renginizi ve saçınızın şeklini, ten renginizi, boyunuzu, göz renginizi, beden ölçülerinizi alarak sizi sisteme kaydederler ve bir teklif alındığında sizin profiliniz incelenerek uygun olup olmadığınız anlaşılır. Sonuca göre ise size haber verilir.
Günümüz mesleklerinden olan senaryo yazarlığı pek bilinmemiş bir meslek olsa da bu meslekten haberleri olan insanlar eğitimini alarak senarist olmayı hedefler. Ancak bilinenin aksine senaryo yazarlığı doğuştan gelen yeteneğin yanında eğitim ve çaba ile geliştirilebilir. Kendini tekrar etmemek için yapılması gereken ise sürekli olarak hayal gücünü kullanmaktır. Senaristler yaşadığı bir olaydan esinlenerek ya da kafasında kurdukları konu üzerinden bir senaryo yazarlar. Senaryo yazarıyım diyen biri yolda yürürken gördüğü ağaçtan dahi bir hikâye çıkarıp bunu kâğıda yazabilmelidir. Bir hikâye türetip bunu kâğıda döktükten sonra düzenlenir. Karşılıklı konuşmalar ve bir olay eklendikten sonra senaryo hazırlanmış olur.
Senaryo yazdıktan sonra başlayan bir başka serüven ise bu senaryoyu birilerine kabul ettirmektir. Senaryoyu yapımcılara göstermeli ve beğendirilmelidir. Yapımcılar genelde filmin ilk 10 dakikasını ve final kısmı ile ilgilenirler. Akıcı bir hikâye kendini hemen belli eder ve yapımcının dikkatini çeker. Bir senaryo yazarı yapımcısını bulduktan sonra geriye kalan iş cast ajanslarına giderek oyuncu seçmek olur. Senaryo yazarı senaryosunu kendi yazdığı için cast ajansından senaryosundaki karakterlere en uygun aktörleri ister. Burada cast ajansının yapacağı ise şirketlerine gelen başvuruları açarak en uygun adayı seçmeye ve senariste sunmaya başlar. Senarist role en uygun oyuncuları seçtikten sonra sizin de oyunculuk kariyeriniz bu şekilde başlamış olur.
Kaynak: http://www.eniyicastajanslari.com/oyunculukta-yonetmenin-gorevi/