Menü Kapat

Casting Ajansları Oyuncu Sunumları


Ünlü olmak ya da oyunculuk, mankenlik gibi meslekleri icra etmeyi hayal konusu edinmiş kişilerin hayallerini gerçekleştirmeleri için birçok farklı yolu denemekte oldukları gözle görünür bir gerçektir. Fakat hayalleri gerçekleştirmenin en iyi yolu olan cast ajansları, herkesin hayallerini gerçekleştirmek amacıyla hizmet vermektedir.
Cast oyuncu ajansları, oyuncular için birçok farklı hizmet sunmaktadır. Oyuncu olmak isteyen kişiler öncelikle cast ajans başvurusu yapmalı ve sonrasında çağırılacak olduğu oyuncu seçme mülakatına katılmalıdır. Burada sorulan soruların karşılığında oyuncu adayının ne tür bir alanda ilerleyeceği anlaşılmaya çalışılır. Cast ajansları eğitim konusuna oldukça fazla önem vermektedir ve bu nedenle de oyuncu adayının önceden bir oyunculuk eğitimi alıp almadığı oldukça önemli bir konu haline gelmektedir. Bununla beraber cast ajansları, eğitim almamış kişiler için eğitim verme konusunu da kendilerine üstlenerek, adaylarına oyunculuk konusunda birçok farklı türde eğitimler vermekte ve bu eğitimler ile beraber, oyuncu adayının yetenekleri ve kişilik özellikleri öğrenilmektedir. Bu şekilde oyuncunun hangi alandan ilerleyeceği; örneğin, reklam oyunculuğu ya da dizi oyunculuğu gibi alanlardan hangisine yönlendirileceği cast ajansı tarafından belirlenerek bu alanda kariyer planlaması yapılmaktadır.
Cast ajanslarının artılarından biri de ünlü oyunculardan eğitim ya da onlarla birlikte çalışma imkanı sunmasıdır. Böylece oyuncu adayının neler yapabileceğini, bazen cast ajanslarının da gözden kaçırdığı özellikleri tecrübeli oyuncuların fark etmesi ile oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır. Cast ajansları bu eğitimleri tamamladıktan sonra ve oyuncu adayının artık bir projede yer almasına karar verildikten sonra, oyuncu adayı cast ajansının oyuncu portföyleri arasında yer almaya başlamaktadır. Bununla beraber bir proje başlayacağı ya da yapım aşamasındayken, yönetmenin ya da yapımcının oyuncu bulmak amacıyla gelip başvurduğu cast ajanslarındaki portföylerdeki oyuncular arasından role en uygun oyuncu seçilerek, yapımcı ya da yönetmene bu oyuncu adayında bir sunum hazırlanır. Bu sunum ile oyuncu adayının daha önce yer aldığı projeler ya da oyuncu adayı hakkında genel bilgiler ve oyuncunun rolü nasıl taşıyacağı hakkında bilgiler sunularak, oyuncu seçimi yapılmaktadır.
Kaynak: http://www.castistanbulajans.net/turkiyenin-en-cok-unlu-cikartan-casting-ajansi/