Menü Kapat

Kamera Önünde Oyunculuk Nedir?

Oyunculuk, senaristin yazmış olduğu yaşanmış ya da yaşanacak olan bir olayın karakterlerini canlandırma durumudur. Oyunculuk canlandırdığı karakteri tamamı ile kendisi yaşıyormuşçasına canlandırması gerekmektedir.  Kamera oyunculuğu ise normal oyunculuktan daha fazla ciddiyet isteyen bir iştir. Çünkü kamera oyunculuğu için birçok kişi önünde istenen karakteri düzgün bir şekilde canlandırmak herkesiz yapabileceği bir iş değildir.
Oyuncular ilk olarak kamera önü eğitimini alarak bu işe başlamalılardır.Kamera önü oyunculuğunun eğitimi için bazı kriterler yer almaktadır. Kamera önü olan oyuncu adayına sinema, film, dizi ve tiyatro alanlarının arsındaki farkı öğretmek en temel süreçtir. Çünkü oyunculuk aynı meslektir ama bölümler arasında farklılık göstermektedir. Örneğin bir tiyatro oyuncu ile bir dizi oyuncusu arasında dünyalar kadar fark vardır. Kamera önü oyuncularının gözlem yapabilme ve gözlemledikleri oyunları değerlendirmeli ve pay çıkarabilmelidirler. Değerlendirme kamera önündeki oyuncular için çok önemli bir detay olarak yer almaktadır. Kamera önü oyunculuğu için ise yazılmış olan senaryoların etkili bir şekilde çözümlenmesi ve karakter olarak oyuncunun başarılı bir şekilde yansıtması çok önemlidir. Kamera önü oyuncularının ise kurs eğitimi alarak rol çalışması yapması gerekmektedir.

Rol çalışması yapmak canlandırılacak olan karakterin net bir şekilde ortaya konması için çok önemlidir. Kamera önünde oyunculuk yapacak olan aday kamera önü için gerekli kursları alması gerekmektedir. Çünkü kamera ve ışık sisteminden haberdar olmayan kişi kamera önünde oyunculuk canlandıramaz. Kamera önü oyuncusunun kamera ışıklarına alışkın olması gerek ki sahnedeyken şaşırmasın.
Kamera önünde oyunculuk yapacak olan kişinin kamera çekim teknikleri ile ilgili yeterli bilgi sahibi olması gerekmektedir. Kamera önü oyuncunun ayrıca prensipleri olmaması ve her karakteri canlandırması gerekmektedir. Örneğin bir soyunma sahnesi olduğunda bunu biz dizide sadece bir oda içerisinde tek olduğunu düşünürüz fakat o odada yönetmen ve ekibi de yer almaktadır oyuncu ise tüm bu karakteri o kişilerin önünde canlandırmaktadır. Bu yüzden oyuncunun gayet rahat olması gerekmektedir. Kamera önü oyuncusunun karaktere uygun jest ve mimiklerini iyi bir şekilde kullanabilmelidir.