Menü Kapat

Cast Ajansları Katalog Çekimlerinde Nasıl Bir Yol İzler

Cast ajanslarında katalog çekimleri aranan adayın fiziksel kriterleri dikkate alınarak yapılır. Örneğin, makyaj sektöründe bir model aranmaktaysa adayın yüzünün yapısı göz önüne alınarak ürünlerini kaliteli bir şekilde yansıtabilecek adaylar daha ön plana çıkarılır. Çeşitli çekimler yapıldıktan sonra konuyla alakalı kataloglar hazırlanır. Firmalar, aradıkları niteliklere uygun kişileri kataloglardan seçer ve ürünlerini tanıtacak modelleri kendi bünyelerine katarlar. Belirli kriterlere sahip olmayan adaylar ise başka sektörler için yönlendirilir.
Cast ajanslarında katalog çekimleri yapılırken önce hangi adayın, hangi sektörde ve tanıtılacak ürünü hangi kalitede yansıtacağına karar verilir. Çeşitli fotoğraf çekimleri yapıldıktan sonra değerlendirme yapılır. Bu şekilde adayın hangi konuda daha yararlınabilir olduğuna karar verilir. Karar verildikten sonra firmalardan gelen teklifler doğrultusunda cast ajansları portföy kadrolarında barındırdığı adaylarından seçim yaparak firmalara sunar. Firmalar da en iyi yararlanabileceği kişileri bünyesinde reklam çekimleri veya tanıtımlar ile piyasaya sürer.

Mankenlik konusunda yeterli ölçülere ve şartlara sahip olmayan adaylar  için oluşturulan çeşitli kataloglardan seçilir. Bu adaylarda aranan şartlar kozmetik olarak kusursuz, bakımlı bir cilt ve çekici bir ifade sahibi olan adaylar arasından seçilerek çekimlere başlanır. Genellikle kozmetik ürün, firmaları, parfüm, fotoğraf, moda gibi sadece yüz üzerinde çalışmalar yapan firmalar tarafından seçilir.
Bir diğer önemli husus ise el mankenliği yapacak adayların seçimidir. El mankenliği yapacak adaylar için de yine modellik konusunda yeterli ölçütlere sahip olmayan ama pürüzsüz bir cilde sahip olan, uzun, düzgün parmaklar ve bakımlı tırnaklara sahip olan adaylar arasından yapılacak olan katalog çekimlerinden yararlanılarak seçilecektir. Genellikle krem, oje ve benzeri kozmetik ürünlerin tanıtımında kullanılır.
Modellik konusunda yeterli vücuda sahip olmayan ama bakımlı saçlara ve bakımlı bir yüze sahip adaylardan da saç mankenliği konusunda yararlanılabilir. Cast ajansı çeşitli çekimlerden sonra bu model adaylarını kataloglarında firmalara sunar. Bu şekilde firma ürününü en kaliteli şekilde yansıtacak kriterlere sahip adaylardan seçimlerini yaparak bünyesine alır. Genellikle jöle, wax gibi kozmetik ürünlerinin üreticileri tarafından bu adaylar değerlendirilir.