Menü Kapat

Oyunculukta Diksiyonun Önemi

Hayatımızın her aşamasında önem arz eden etkileyici ve güzel konuşmak insanların sosyal hayatındaki etkisi kadar oyunculuk mesleğinde de diksiyonun önemi büyüktür.
Bir oyuncu oyunculuğunda ne kadar yetenekli ve etkileyici olursa olsun muhakkak ki oyunculuk serüveninin bir kısmında diksiyon dersleri almıştır. Vazifesi izleyiciye rolündeki hikâyesini en iyi şekilde anlatmak olan oyuncular bunu doğru bir şekilde ve etkileyici olarak başarabilmesi için oyunculukta diksiyonun önemi azımsanmayacak derecede fazladır. Böylece oyunculukta diksiyon eğitimi ile birlikte oyuncu bireysel yaşantısına da katkı sağlayacak oyunculuğunu da geliştirecektir.

Diksiyon dersleri ile birlikte insanlar da gözle görülür bir şekilde değişimler meydana gelmektedir. Oyunculuk eğitimi oyuncularda; anlaşılır ve akıcı konuşmayı sağlarken heyecanını kontrol etmeyi de öğretir. Böylece sesini etkileyici bir şekilde kullanan oyuncular doğru nefes alıp vermeyi öğrenmesi ile birlikte çok rahat bir şekilde doğaçlama yapabilmektedirler. Diksiyon dersleri ile birlikte oyunculukta sesin kontrolü, sesin tonunun ayarlanabilmesi, rolündeki vurgulamalar gibi konularda da kazanımları ile oyunculukta diksiyon önem kazanmaktadır.
Oyunculukta diksiyonun önemini ifade eden sinema akademilerinde diksiyon eğitimi veren uzmanlar; kuralına göre konuşamayan oyuncular duygularını izleyiciye aktaramadıkları gibi anlaşılamama problemi de yaşarlar. Bu sebepten dolayı oyunculukta diksiyonun önemi büyüktür. Oyuncunun kendisini akıcı bir şekilde tane tane konuşarak rolünü oynayabilmesi için bizler oyunculuk dersleri alan arkadaşlarımıza Ses, Nefes, artikülasyon, konuşma çalışmaları, dramatik çalışmalar gibi konularda dersler veriyoruz. Böylece nerede nasıl vurgu yapılacağını ve hangi kelimenin ne şekilde telaffuz edileceğini öğrenen oyuncular rollerinin hakkıyla yerine getirirler.
Bursa ve İstanbul devlet tiyatrolarında oyunculuk ve yönetmenlik yapmakta olan ve oyunculuk teknikleri ve diksiyon dersleri veren Kubilay Karslıoğlu, toplum önünde konuşma üzerine işler yapan herkesin özgüven kazanması ve kendini ifade edebilmesi için ders alması gerektiğini ifade ederken diksiyon eğitimlerinin iki ay sürdüğünü belirtiyor. Karslıoğlu; harflerin doğru söylenişlerini anlatmakla başlayan derslerinin genelde yapılmakta olan yanlışların düzeltilmesi ve vurgu tonlamayla devam ettiğini belirtmektedir. Böylece ders sonunda oyuncular İstanbul ağzının doğru kullanılmasını öğrenmektedirler.
İstanbul’un her iki yakasında da sanat akademilerinde oyunculara yönelik diksiyon eğitimleri verilirken genel diksiyon eğitimleri veren TRT spikerlerinin vermiş olduğu kurslarda mevcuttur.