Menü Kapat

Stand Modelleri Ne İş Yapar?

Stand modelleri oldukça geniş bir kavramdır ve bu alanda da kendi içlerinde çeşitli kategorilere ayrılırlar. Bu kategoriler stand hostesleri ya da tanıtım elemanları olarak da adlandırılır. Modeller; çeşitli fuarlarda, alanlarına göre de standlarda da çalışabilirler. Herhangi bir ürünün ya da hizmetin tanıtılması amacıyla daha ilgi çekici kılınabilmesi için modeller genel olarak cast ajanslarındaki kategorilerden seçilir. Cast ajansları, modelleri seçerken belirli kriterleri ele alırlar. Bunlar da başta fiziksel özellikler olmak üzere boy, kilo, stand türüne göre de modelin sahip olduğu bilgilerdir. Modeller, cast ajansları tarafından stand sahiplerine de gönderilir ve standı kuran firmalar modelleri ajans ile birlikte seçerler.
Fuarlar ele alındığında genel olarak araba fuarları akla gelir ve bu araba standlarında yer alan modeler de vücut modelleri kategorilerinden cast ajansları tarafından seçilebilirler. Vücut modelleri kategorilerinde yer alan modeller, araba standlarında yer alırken de boy ve kilo gibi kriterlere bağlı olarak seçilirler. Bu fuarlarda ise genelde yer alan arabaları daha çekici kılmak adına yer alırlar ve böylece fuarda sergilenen arabalar buna bağlı olarak izleyiciler tarafından da ilgiyle karşılanır olurlar. Ayrıca yaptıkları iş karşılığında gelirleri de oldukça yüksektir.

Stand modellerinin yer alabileceği bir başka alan ise makyaj standlarıdır. Bu standlarda çalışan modeller de cast ajanslarından seçilir. Yüz modelleri kategorisinden seçilen modeller, bu standlarda müşterilere, anlaşılan makyaj firmasının mevcut ya da yeni satışa çıkarılan bir makyaj ürününe bağlı olarak tanıtım yaparlar. Makyaj standlarında, firmanın uygun görmesine bağlı olarak modeller, müşterilere ücretsiz olarak da promosyon amaçlı ürünler dağıtabilir.
Bir başka çalışma alanı olarak yemek standları hostesi de vardır ve bu standlarda yer alan modeller, mevcut gıda firmasının çıkardığı bir ürünü tanıtmaya başlar. Piyasaya yeni sürülen ürünler, yemek standlarında genelde ücretsiz olarak dağıtılır. Bu standlarda yer alan yemek standları hostesleri de cast ajanslarından seçilir. Büyük yemek fuarlarında yer alan standlar için ayrıca özel olarak ilgi çekmesi amacı ile cast ajanslarından belirli kriterlere bakılarak seçilir.